Strona główna Marketing słodyczy Mimo wyzwań, branża słodyczy na fali wzrostowej. Komentarz eksperta DNB

Mimo wyzwań, branża słodyczy na fali wzrostowej. Komentarz eksperta DNB

2062
0
PODZIEL SIĘ
Bogna Zasadzka DNB

W tym roku globalne wydatki na słodycze sięgną niemal 180 mld dolarów. Stabilny wzrost sprzedaży (1,5 proc w porównaniu do 2016 r.) branża będzie zawdzięczać przede wszystkim Azji (2,5 proc.). Polski rynek osiągnie wartość ok. 3, 2 mld dolarów i w kolejnych latach również będzie wzrastać, choć bardziej dynamicznie (3-5 proc. w zależności od szacunków). Pomaga w tym eksport (1/3 produkcji), planowane uwolnienie cen cukru na jesieni 2017 r. i poprawiająca się sytuacja materialna polskich rodzin. Trendy na rynkach światowych (diety, nacisk na zdrowe odżywianie, tradycyjne metody produkcji) znajdą swoje odbicie na polskim rynku. Możemy również spodziewać się nowych smaków, limitowanych edycji i większej konsumpcji słodyczy luksusowych.

Światowy rynek słodyczy rozwija się w stałym tempie ok. 1,5 proc. rocznie. Jego wartość wyniesie w tym roku niemal 179,4 mld dolarów, o 2,7 mld dolarów więcej niż w 2016 r. Największy wzrost będzie udziałem najbardziej dynamicznego rynku azjatyckiego, w którym sprzedaż słodyczy wzrośnie o 2,5 proc., sięgając wartości 40,4 mld dolarów. Na drugim miejscu uplasuje się Europa Zachodnia – 53,3 mld dolarów i wzrost 1 proc. Na trzecim miejscu będą Stany Zjednoczone, gdzie wartość sprzedaży wyniesie 37,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 1,9 proc. w porównaniu do 2016 r.

Polski rynek słodyczy wart jest ok. 3,2 mld dolarów i rośnie w średniorocznym tempie 3-5 proc. Podobnie będzie w tym roku. Warto podkreślić, że 1/3 polskiej produkcji to eksport, głównie do Wielkiej Brytanii i Niemiec, w czym bardzo pomaga liczna polska społeczność w tych krajach. Polski rynek słodyczy ma duży potencjał rozwojowy, gdyż pomimo systematycznego wzrostu wartości, Polacy w dalszym ciągu konsumują 3 razy mniej słodyczy (3 kg rocznie, z czego połowa to wyroby czekoladowe) niż np. przeciętny Niemiec (9-10 kg rocznie). Szacuje się więc, że docelowa wartość polskiego rynku sięgnie 4,4 mld dolarów w 2018 r.

Wpływ na rozwój polskiego (i europejskiego) rynku będzie mieć z pewnością planowane uwolnienie kwot produkcji i cen cukru od września br. Pozwoli to europejskim firmom obniżyć koszty produkcji słodyczy o ok. 0,5 mld dolarów. Niemniej jednak, w przypadku polskich producentów, wzrost może hamować niełatwa współpraca z sieciami handlowymi, wymuszającymi coraz niższe marże.

Komentarz eksperta
Bogna Zasadzka, Menedżer ds. Klientów Strategicznych, Region Wielkopolska, DNB Bank Polska S.A.

Polski rynek słodyczy stoi przed wieloma wyzwaniami. Z jednej strony jest to nie tylko  konkurencja wewnętrzna i zjawisko nieustannej „promocji”, ale także, coraz bardziej widoczny jest wpływ ukraińskich producentów, którzy dzięki niższym kosztom produkcji (głównie niższym cenom cukru) coraz mocniej wchodzą do polskich sklepów. Dlatego uwolnienie europejskich cen cukru pomoże naszym producentom odzyskać udziały w sprzedaży. Może w tym również pomóc poprawiająca się sytuacja ekonomiczna polskich rodzin, m.in. dzięki programowi 500+, który generuje dochód ponad podstawowe potrzeby.

Z drugiej strony następuje zmiana w zachowaniach i preferencjach konsumentów, którzy dokonują w sklepach coraz bardziej świadomych wyborów. Coraz większą uwagę zwracają na obecność naturalnych składników i zdrowe dodatki. Jest to również zgodne ze światowymi trendami w konsumpcji słodyczy. Coraz większy udział mają produkty uwzględniające nie tylko modę na diety, ale także biorące pod uwagę potencjalne problemy zdrowotne klientów związane np. z alergiami, obecnością cukru czy nietolerancjami pokarmowymi. Wg globalnej bazy nowych produktów, analizowanej przez firmę badawczą Mintel, 14 proc. nowych produktów, które pojawiły się na rynku w latach 2014 – 2016 miało zerową bądź bardzo niską zawartość cukru, zaś największy odsetek innowacji produktowych miało związek ze zmniejszoną lub zerową obecnością alergenów.  Według ostatnich danych, około 60 proc. producentów słodyczy w Polsce uważa, że konsumpcja produktów light zdecydowanie wzrośnie w najbliższych kilku latach.

Dodatkowo, producenci i dystrybutorzy dostrzegają znaczenie alternatywnych kanałów dystrybucji. Główne kanały będą stanowiły supermarkety, hipermarkety i dyskonty, jednakże rosnące grono bardziej wymagających konsumentów będzie poszukiwać słodyczy w miejscach ze zdrową żywnością lub wyspecjalizowanych sklepach.
Producenci słodyczy coraz częściej podkreślają również stosowanie najwyższej jakości surowców czy też tradycyjnych, rzemieślniczych metod produkcji. Trendy te znajdą swoje odbicie w ofercie skierowanej do polskich konsumentów, których zdecydowana większość uważa, że obecny asortyment słodyczy nie jest wystarczający. Możemy więc spodziewać się nowych smaków, rodzajów opakowań, wariantów sezonowych czy limitowanych edycji. Niewykluczone, że większym zainteresowaniem będą cieszyły się również wyroby luksusowe.