Strona główna TARGI ISM ISM 2016 – najnowsze informacje

ISM 2016 – najnowsze informacje

1352
0
PODZIEL SIĘ
Katharina C. Hamma fot. Koelnmesse

31 stycznia rozpoczynają się targi ISM, potrwają do 3 lutego. O szczegółach opowiedziała nam szefowa targów.

Kilka faktów: równolegle z targami ISM trwać będą targi ProSweets – targi dostawców maszyn i usług dla branży producentów słodyczy i przekąsek.

Organizatorzy targów koncentrują się na targach ISM na których wszystko kręci się wokół przygotowywania, produkcji i pakowania słodyczy gotowych do wprowadzenia na półki sklepowe. Obie imprezy skrojone są dokładnie pod ich grupy docelowe i wzajemnie się doskonale uzupełniają. W końcu wystawcy ISM są klientami wystawców targów ProSweets.

ProSweets jako targi, są platformą wymiany informacji szczególnie dotyczących badania i rozwoju nowych produktów. ProSweets to także informacje o nowych materiałach, maszynach i technologiach.

Obydwie imprezy: ISM i ProSweets kontynuują nadspodziewanie swój sukces – rozwijają się i nikt nie narzeka!

Kilka faktów: ISM odbywa się juz po raz 46. W tym roku odnotowano przyrost wynajętej powierzchni i zwiększenie liczby wystawców. Analogicznie: 4,5% i 1600 wystawców. 85% wystawców pochodzi z zagranicy tj. z 65 krajów.

W tym roku niektórzy ze znaczących producentów wrócili na targi. Jest także kilku znaczących producentów, którzy zdecydowali się na udział w targach po raz pierwszy. Bahlsen, Baronie i Neuhaus wrócili, a rosyjski gigant Konti i fińska Orkla są w tym roku po raz pierwszy.

Swoje stoiska na targach juz dawno zarezerwowali niemieccy i międzynarodowi liderzy w branży: Barry Callebaut, Lambertz, Zentis. ISM nie byłoby sobą, gdyby nie mniejsze, kreatywne firmy, które wykazują się w tym roku ogromną kreatywnością stawiając na innowacje i nowoczesność.

Swoje stałe miejsce na ISM mają pawilony narodowe: Argentyny, Belgii, Hong Kongu, Irlandii, Łotwy, Malezji, Austrii i USA.

Od 2015 ISM sukcesywnie poszerza zakres tematyczny. Targi chcą pokazać, jak bardzo blisko są tym wszystkim wydarzeniom, które mają dziś miejsce na rynku produktów spożywczych. Pojawiły się kategorie gorących napojów: kawy i herbaty. Ważną i co raz ważniejszą rolę odgrywać będą pojęcia przekąsek w drodze, to-go czy out-of-home. Ten zakres tematyczny prezentowany jest w hali 5.2.

Dla polskich wystawców ważną informacją jest to, że należymy w tym roku do grona znaczących grup krajowych, które biorą udział w targach. Włochy, Belgia, Francja i Hiszpania są największymi zgrupowaniami firm na ISM. Do grona znaczących grup organizatorzy zaliczą także Wielka Brytanię, Holandię, Turcję, Polskę, Chiny i Stany Zjednoczone. Nowe kraje to Australia, Norwegia, Bośnia-Hercegowian i Wietnam.

Organizatorzy podkreślają także wzrost udziału ukraińskich firm w targach. W tym roku jest ich 18 tzn. o sześciu więcej niż w poprzedniej edycji – to naprawdę coś mówi o kondycji branży na Ukrainie.

New Product Showcase fot. KoelnMesse
New Product Showcase fot. KoelnMesse

Warto na chwilę oderwać się od swojego stoiska i przejść się po prezentacji nowości i trendów tzw. „New Product Show Case” w hali-przejściu nazwanym Messeboulevard. W tym roku na prezentacji umieszczono rekordową ilość 120 witryn z nowymi produktami!

W pasażu 4/5 w ramach prezentacji „In Stage” omawiane będą trendy na rynku.

I w hali 5.2 „Cupping Counter” – „barystyczny rzut rożny” 😉 – próbowanie nowych kaw do woli.

Tragi ISM skierowane są do odwiedzających, którzy związani są z branżą, do fachowców. W tym roku będzie ich, według przewidywań, ponad 37 tysięcy z ponad 120 krajów. 62% to odwiedzający z zagranicy. No halo, dobry wynik.

Teraz kilka słów o ProSweets. 340 wystawców z 30 krajów. Tematyka: surowce, dodatki, opakowania, technologie opakowaniowe, maszyny i urządzenia do produkcji słodyczy i przekąsek, ale także drugorzędne zagadnienia takie jak bezpieczeństwo produkcji spożywczej i zarządzanie jakością.

Co ciekawe, w czasie targów będzie miała swoje miejsce prezentacja „Power Nuts & Cereals”, którą organizatorzy chcą podkreślić najważniejszy trend w sektorze: orzechy, nasiona, zboża i tzw. dodatki „Superfood” – komosę ryżową (Quinoa) i nasiona chia.

Od 2017 ProSweets odbywać się będzie co roku.

I na koniec jeszcze jedna wzmianka, bo wszyscy się zawsze dziwią, gdy obok nich jakiś tłum reporterów przejdzie nagle. Otóż po otwarciu targów w niedzielę, przez targi swój obchód zrobi dr Gerd Müller, niemiecki Minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju wraz z panią Catherine Geslain- Lanelle, francuską Minister Rolnictwa. Francja w tym roku jest partnerem targów. Wszyscy spotkają się potem na seminarium „Forum ekologicznego podejścia do kakao”.

Podsumowanie:

ISM odbywa się w halach 2, 3, 4, 5, 10 i 11 – razem 110.000 m2. ProSweets Cologne – hala 10.1, 21.000 m2.