Strona główna TARGI ISM Aktualne wyniki i trendy w branży producentów słodyczy w Niemczech.

Aktualne wyniki i trendy w branży producentów słodyczy w Niemczech.

2782
0
PODZIEL SIĘ
La Suissa, stoisko na targach ISM 2016 fot. sweets.news

W 2015 roku w Niemczech – stabilnie, za to eksport lekko osłabł.

Zapoznałem się z danymi niemieckiego Głównego Urzędu Statystycznego, szacunkami danych o eksporcie Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Słodyczy BDSI i wziąłem pod uwagę analizę instytutów badania rynku.

Wyniki.

Według Bastiana Fassina, Członka Zarządu Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Słodyczy, na wyniki ekonomiczne w 2015 roku wpływ miały trzy główne czynniki.

Po pierwsze, w Niemczech znacznie wzrósł nacisk konkurencji. Walka staje się już twarda i bezpardonowa. Na tym etapie rozwoju branży nawet najmniejsza innowacja wywołuje natychmiastowy przepływ informacji.

Po drugie, na wyniki krajowych, niemieckich producentów wpływ mają co raz szersze regulacje państwowe. Nowe wymagania administracyjne i ograniczenia pociągają za sobą niepotrzebny wzrost kosztów np. dotyczący raportowania podatkowego i statystycznego.

Po trzecie, najważniejszym czynnikiem, który wpłynął u ponad 200 niemieckich producentów słodyczy i przekąsek przemysłowych na ich wyniki, był wzrost kosztów surowców.

Według dostępnych danych statystycznych na rekordowy poziom w 2015 wspięły się ceny zakupu takich surowców importowanych jak kakao, migdałów i orzechów laskowych. Podstawową przyczyną wzrostu cen był spadek zbiorów wywołany warunkami pogodowymi i rosnący światowy popyt.

Mimo to w rozmowach na targach ISM w Kolonii producenci niemieccy wykazywali naprawdę daleko idący optymizm. Dobre nastawienie to podstawa sukcesu, szczególnie, że w tym roku ISM stało pod znakiem poszukiwania nowych, eksportowych rynków zbytu.

A teraz kilka faktów dotyczących niemieckiej koniunktury:

według szacunków niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Słodyczy Przemysłowych, w 2015 miał miejsce lekki wzrost produkcji o 0,2% do około 3,99 mln t. Wartościowo produkcja wzrosła o 2,6% do około 12,58 miliarda EUR. Wyniki te opracowane zostały na podstawie danych niemieckiego Głównego Urzędu Statystycznego.

Wielkość podaży krajowej (=produkcja + import – eksport) w 2015 roku wyniosła ilościowo 2,64 mln t a to oznacza niezauważalny wzrost o 0,8%. W tym samym okresie obrót wzrósł szacunkowo o 3,2% do około 8,86 miliarda EUR.

Jak wyglądał eksport? W 2015 wyeksportowani 1,96 mln t słodyczy i przekąsek, to oznacza spadek eksportu o 0,9%. Za to wartość eksportu wykazała lekki wzrost o 2,6% i wyniosła 7,22 miliarda EUR.

Niemieccy ekonomiści jako przyczyny spadku eksportu wymieniają słabnący popyt w niektórych krajach europejskich i kryzys rubla w Rosji.

Nie maleje zaufanie do słodyczy wyprodukowanych w Niemczech. Nadal co druga wyprodukowana tona słodyczy jest eksportowana. 80% eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej, pozostałe 20% trafia do USA, Szwajcarii, Rosji i Australii. Rzuca się w oczy wzrost i rozwój eksportu do Chin, Korei Południowej i Kanady.

Zajmijmy się teraz konsumpcją na głowę.

Konsumpcja słodyczy, przekąsek i markowych lodów na głowę wyniosła w 2015 roku 32,48 kg o szacunkowej wartości 109,16 EUR. W porównaniu z wynikami sprzed dziesięciu lat konsumpcja na głowę pozostała na podobnym poziomie (2005: 31,38 kg). Każdy Niemiec konsumuje w ciągu roku około 670 kg produktów spożywczych (bez napojów). Udział w tym spożyciu słodyczy leży mniej więcej na poziomie 5%.

Zatrudnienie.

Branża produkcji słodyczy i przekąsek przemysłowych zatrudniała  w 2015 roku około 50.000 pracowników. Jest to czwarta co wielkości z branż przemysłu spożywczego.

Co dalej w 2016 roku?

Cała branża wyraża się dość optymistycznie o panujących w Niemczech nastrojach. Tak zatrudnienie jak i konsumpcja wykazują zadowalający poziom. Zmartwieniem napawaja fakty rosnących cen surowców, koncentracja handlu i rosnące administracyjne zobowiązania i obciążenia przedsiębiorców. Mimo to branża nastawiona jest optymistycznie.

Trzeba jednak pamiętać, że jakiekolwiek wzrosty w przedsiębiorstwach niemieckich mogą być wygenerowane wyłącznie poprzez wzrost eksportu. Wszyscy oczekują wsparcia w tym zakresie i wprowadzania ułatwień. Niestety póki co administracja rządowa Niemiec i instytucje unijne robią wszystko, by utrudniać eksport. To musi się zmienić.

I najciekawsze: trendy. W słodyczach i w przekąskach.

W słodyczach dało się zauważyć kilka podstawowych trendów:

  • spersonifikowane produkty (nadruk imienia na opakowaniu np. pralin, indywidualnie dobrany skład np. w musli i czekoladach czy też produkty z drukarek 3D),
  • produkty dobrane pod kątem składu (zredukowana zawartość cukru lub tłuszczu, opcje wegetariańskie i wegańskie, bezglutenowe i bez laktozy).
Drukarka 3D - żelki na życzenie w firmie Katjes fot. sweets.news
Drukarka 3D – żelki na życzenie w firmie Katjes fot. sweets.news

Zauważalny trend w przekąskach to przede wszystkim:

  • rosnąca popularność mieszanek orzechowo-owocowych (np. z żurawiną).

Ciekawym i ważnym trendem w obu przypadkach są

  • nowoczesne, strunowe opakowania. Mimo zwiększonych kosztów konsumenci oczekują poręcznego opakowania, które pozwala odmierzać i dawkować sobie przyjemność, czerpaną ze spożywania słodyczy, ciastek, żelków, orzeszków czy gum do żucia,
  • oraz oferowanie pojedynczych produktów związanych po kilka w jedną wiązkę.

Na koniec jeszcze kilka uwag ode mnie.

Lubię słuchać od niemieckich menedżerów o niezależnych od nich przyczynach braku rozwoju rynku lub spadkach sprzedaży, ale ponieważ mam ogromne doświadczenie we współpracy z niemieckimi producentami to wiem, że niekiedy przyczyny leżą gdzie indziej. Szczególnie słabo wypada znajomość marketingu niemieckich producentów na wschodnich rynkach: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Rosja. O tym także należałoby wspomnieć.